МОУ «Старовыслинская СОШ»
Сценарий внеклассного мероприятия
по английскому языку
"Home Sweet Home"
(5-6 классы)

Подготовил: учитель английского языка
Николаев А.Н.
Старые Высли, 2009г.
Цель урока:
обобщить знания учащихся по теме "Home Sweet Home";
совершенствовать навыки и умения.
Задачи урока1. Образовательные:
углубить и расширить знания учащихся по пройденной теме.
2. Развивающие:
развить навыки аудирования иноязычной речи;
активизировать навыки говорения;
закрепить грамматические навыки;
способствовать развитию стремления к лидерству.
3. Воспитательные:
повысить мотивацию учащихся к изучению иностранного языка;
способствовать сплоченности коллектива.
Оборудование:
интерактивная доска
раздаточный материал для команд,
магнитофон.
Предварительная работа:
Создание команд. (3 команды по 6 человек.)
Выбор капитанов.
Подготовка домашнего задания - на ватмане представить проект "My Dream Room." и ее устное описание.
Ход урокаTeacher: Boys and girls, today we are going to talk about "Flat". We are to revise everything about it. You've got reports on this occasion to present in class. The main goal of our lesson is to show the results of our hard work. Today we will work in teams, the leader of your team will help the members of the group. During our work you can get points. Those who score more points will be our designers. They will get diplomas. Our lesson will be in a form: Look at the blackboard there is a crossword puzzle. Guess it and you will know what form our lesson will be:
(Кроссворд раздается командам для заполнения, как только одна из команд разгадает его, другие останавливаются и сдают кроссворды. Каждая команда получает баллы с учетом количества и правильности написанных слов.)
Task 1. Сrossword puzzle.
Плательный шкаф
Стул
Письменный стол, парта
Диван
Цветы
Кровать
Шторы
Видеосистема
Кресло
Холодильник
Книжные полки
Ковёр
Кухонная плита
Обеденный стол
Стереосистема
Task 2. Teacher: Well done! So our lesson will be in a form of competition. Boys and girls, yesterday I got Hobbit's message on an answering machine. He has got a new flat. He describes his living room. You can see the furniture on your tables.. The task is to listen to the tape carefully and stick the furniture one by one during listening in the right place on the board. If you do everything correctly you will see how Hobbit's living-room looks like.

(На интерактивной доске нарисованы контуры гостиной Хоббита для каждой команды отдельно. По мере озвучивания, дети выходят и прикрепляют выбранную ими мебель нужном месте. Предложения звучат с интервалом. По окончании звукозаписи учитель показывает картинку с изображением зала Хоббита на доску, чтобы учащиеся увидели правильно ли они выполнили задание. Размеры и цвет мебели соответствует тем наборам, которые были у команд.)
Teacher: So, let’s listen to the tape.
(Звучит аудиозапись.)
Good morning my dear friends. I am very happy. I have a very nice flat. I have two rooms. They are: a living room and a bedroom. My favourite room is my living room.
1. There are curtains on the window.
2. There is a TV to the right of the window.
3. There is a bookcase in the left corner of the room.
4. There is a sofa to the left of the door.
5. There is a shelf above the sofa.
6. There is a vase on the shelf.
7. There is an arm-chair in front of the TV.
8. There is a picture above the TV.
Teacher: Now boys and girls look at the photo of Hobbit's living room. Look and compare if you were right or wrong.
(Каждая команда получает соответствующее количество баллов.)
Task 3. Read and say if it is true or false.(Для всех последующих конкурсов на доску выводятся рисунки с заданиями. В каждом задании по 6 пунктов, которые выполняются поочередно представителями трех команд.
Если кто-то ошибается право ответа переходит соперникам. О количестве заработанных баллов сообщается после каждого конкурса.)

1. This is a bedroom.
2. There is a telephone on the square table.
3.There are three chairs round the table.
4.There is a picture above the table.
5.There are two arm-chairs near the table.
6.There are curtains on the window.
Task 4. Correct.1. This is a bathroom.

2. There are two arm-chairs in the room.
3. There are four chairs in the room.
4. There is a bookcase in the room.
5. There is a square table in the room.
6. There is a sofa in the room.
Task 5. Fill in the prepositions.1. There is a window: the room.
2. There are curtains: the window.
3. There is a bed: the wall.
4. There is a picture: the bed.
5. There is a sofa to the: the room.
6. There is a carpet : the floor.
Task 6. Look at the picture and answer the questions:1. What is this?
2. Is there a table in the room?
3. There is a lamp on the table isn't there?
4. What is there on the table?
5. Is there a chair or an arm-chair near the table?
6. Where is a picture?
Task 7. Make up questions.1. There is a vase on the table. (What:?)
2. There are candles on the table. (Are ..?)
3. There is a pantry in Hobbit's house. (Is.. or :?)
4. There is a TV in the living-room. (Where:?)
5. There are four pictures on the wall.(How many:?
6. There is a bed near the window. (Is:?)
Task 8. Translate into English.1. В нашей квартире три комнаты.
2. У нас есть холодная и горячая вода.
3. Ее квартира большая и светлая.
4. Мы живем на втором этаже.
5. У вас есть телефон?
6. У Хоббита есть зал, спальня и кладовая.

(Следующие задания, написаны на карточках для каждой команды. Учитывается скорость и правильность их выполнения.)
Task 9. Find the "wrong" word. 1. plate, glass, apple, fork, cup.
2. kitchen, dining-room, hall, bathroom, carpet.
3. table, shelf, arm-chair, skirt, sofa.
Task 10. Read the text and find the room.In the room there is a sofa, a table, a bookcase and a round table. There is a lamp on the table. There are books in the bookcase. There is a sofa to the right. There are two pictures on the wall.
Task 11. Describe the picture. Don't repeat the sentences.(Команды получают одинаковые картинки, такая же выводится на доску.)
Task 12. Remember!(На доску выводятся предметы по данной теме. Дается 30 секунд на запоминание, рисунки закрываются и команды должны за 3 минуты написать по-английски название тех предметов, которые они запомнили.)
Task 13. Neznaika's Letter.Read the letter and look through carefully each line. Some of the lines are correct and some have a mistake. If a line is correct put a tick "v" if not write down the word.
Hello, my friends!
1. I want to write you about my house.
2. My house is nice.
3. I have got a three rooms.
4. They are: a living-room, a bedroom and a dining-room.
5. My living room big.
6. There is two windows in the living room.
7. The bed room are big and nice.
Please write me soon!
Neznaika.
Task 14. Proverbs. (На учительском столе в 3-х конвертах находятся разрезанные пословицы. Капитаны команд выбирают конверт, команда на время собирает пословицу. Затем капитаны выходят к доске и там собирают правильный вариант, читают ее и переводят.)
Example: East or West home is best.
There is no place like home.
My home is my castle.
Task 15. What words are hidden?(Выводятся цифры, раздается пронумерованный алфавит. Необходимо записать слово по-английски. Та команда, которая выполнит задание первой должна правильно назвать цифры, а потом слово.)

1. 16. 12. 1. 20. 5. ( Plate.)
2. 19. 15. 6. 1. (Sofa.)
Task 18. Защита проектов. Команды описывают нарисованные заранее комнаты.Task 19. Финальная песня. Дети хором поют песню «Home sweet home» (Spotlight-5)
Teacher: I am very pleased with your answers. Every team was terrific. The game is over. I give the winners "5" all the rest "4".
Подведение итогов. Награждаются все команды дипломами I II III степени и сладкими призами.